Jaký zvolit materiál? Jakou povrchovou úpravu? A od kterého výrobce nakupovat? Začněme popořádku a pojďme se podívat, jaké materiály okapů jsou v současné době k mání.
Pozink
.jpg?width=250&height=178)
Protože samotný ocelový plech rychle podléhá korozi, začalo se přistupovat k jeho
pozinkování. Tenká vrstva zinku nanesená žárově (ponorem či nástřikem) nebo galvanicky chrání plechový výrobek po určitou dobu před působením povětrnostních vlivů. Materiál je to
levný a
běžně používaný, ale jeho nevýhodou je nutnost údržby pomocí nátěrů. Tím se mohou i poměrně levné pozinkové okapy prodražit a při zanedbání pravidelné údržby může dojít až k takovému poničení, že bude potřeba okapy kompletně vyměnit. Pozinkované okapy tedy nejsou vhodnou volbou pro ty, kteří si chtějí co nejvíce bezúdržbový dům.
Pozink s povrchovou úpravou
Pozinkovaný plech s povrchovou úpravou (to bývá např. vrstva polyesterového či polyuretanového povlaku) je vyšší třídou obyčejného pozinku. Je odolnější, trvanlivější a k dostání v různých odstínech, takže je snadné sladit okapy se střešní krytinou. Záleží však na typu povrchové úpravy, která plechu dodává požadované vlastnosti a odolnost. Na trhu jsou k dostání výrobky v širokém cenovém rozpětí: levnější (zde je nutná obezřetnost – podezřele nízká cena totiž až příliš často znamená problémy a náklady v budoucnu) i dražší systémy se zárukou v řádu desítek let. Za kvalitu si v tomto případě neváhejte připlatit a zvolte okapy od ověřené firmy.
Titanzinek
Titanzinek je velmi oblíbený bezúdržbový materiál, ve srovnání s mědí však dostupnější. Má barvu jako klasický plech a časem mírně zvětrá, nemění však vzhled tak výrazně jako měď; titanzinek pouze ztratí lesk a zešedne. Oproti ostatním okapovým materiálům je tvrdší a křehčí, běžně se povrchově dále neupravuje, není to potřeba.
Titanzinek je dobrou volbou pro všechny uživatele, kteří očekávají od okapního systému esteticky neutrální, funkční a bezúdržbový prvek střešního systému.
Měď

Jedná se o nejdražší materiál používaný na okapy. Měděný okapní systém uvidíte nejčastěji na stavbách
v historicky chráněných oblastech (historická centra měst, kostely, zámky) nebo tam, kde je žádaný
starobylý vzhled domu.
Měď je
bezúdržbový materiál, jehož
vzhled se však v čase výrazně mění. Prvotní lesk v načervenalých tónech je po čase vystřídán charakteristickým zvětráním až do světle zelena –
měděnkou. Jak dlouho tato barevná změna potrvá a kdy vaše střecha či okapy dosáhnou finální barvy, závisí na konkrétních podmínkách, kterým je střecha vystavena.
Je zde však potřeba myslet na to, že měď je považována za agresivní
materiál, nesnášenlivý s ostatními kovy. Střechu z mědi tedy doplňte měděnými okapy a nekombinujte například měď a hliník nebo pozink. Podrobně se problematice
vzájemné snášenlivosti kovů věnujeme v
tomto článku.
A pozor – výkupní cena mědi může neodolatelně lákat zloděje.
Hliník
Hliník patří na českém trhu k již tradičním okapovým materiálům. Výhodou hliníku je, že je
chemicky značně
stabilní (pozor však na kombinaci s mědí!) a má dlouhou životnost. To vám zaručí následnou bezúdržbovost. Výrobci uvádějí, že jeho životnost je dvojnásobná proti okapům ocelovým, takže se můžete setkat se záruční lhůtou až 40 let. Další výhodou hliníkových okapů může být to, že jsou lehké, a tedy příliš nezatíží konstrukci střechy. Nevýhodou je pak větší měkkost hliníku oproti jiným materiálům, je tedy potřebné
dbát zvýšené opatrnosti při montáži.
Hliníkové okapy jsou k dostání s povrchovou úpravou i bez ní, ale převažují ty s barevnou úpravou v široké škále odstínů. Povrchová úprava významně zvyšuje odolnost povrchu a až o několik desetiletí prodlužuje životnost hliníkových okapů.